İlginç Bilgiler Manşet Tatil

Atlantik Yolu – Norveç

Norveç Atlantik Yolu

Sizlere dünyanın en güzel yollarından, Norveç’te bulunan “Atlanterhavsveien Yolu” (Atlantik Yolu) hakkında bilgi vereceğiz.

1989 yılında hizmete açılmış olan, 8,72 kilometre uzunluğunda olan bu yol, üzerinde bulunan 8 adet köprü ile birlikte küçük adacıklar üzerinden geçerek iki yakayı birbirine bağlamaktadır.Yol uzunluğu ve köprü inşaatı bakımından enteresan bir tarafı yok ama “Storseisundet Köprüsü”‘nün estetiği ve yolun geçtiği güzergah, yapıyı özel kılmakta.  Bu özelliklerinden dolayı Atlantik Yolu, 2005 yılında Norveç’te yapılan yüzyılın inşaatı ödülüne layık görülmüştür.

Atlantik Yolu, Norveç ulusal 64 yolunun bir parçası ve Averoy adasıyla Eide adasını birbirine bağlıyor. Yolun keskin dönüşleri ve vahşi doğanın içinden geçmesi, The Guardian tarafından yapılan sıralamada, Himalayalar dağ yollarını geçerek en güzel yol güzergahı olarak seçilmesini sağlamış bulunmaktadır.

Araç ile yolculuk sırasında insana okyanus ortasında gidiyormuş gibi bir his veren bu yoldan geçmenin tadı çok farklı olur diye düşünüyorum.

Ferdi ZENGİN

ferdizengin@anatoliamed.com

Anatolia Medya Grubu

Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu

Yorum Yapın