Bilim Teknik Manşet

İlk insanlar – Neandertaller

Neandertaller, yaklaşık günümüzden 200 bin  ila 28 bin yıl önce yaşayan büyük insansılar familyasına ait türlerdir. Neandertaller ilk insanlar olarak bilinirler ve günümüzde modern insanların iskelet yapısından kısmen farklılıklara sahiptirler. Yaşama şekilleri kireç taşı mağaralar olduğundan ve bu mağaraların fosilleri muhafaza etmeye müsait bir yapısı olduğundan haklarında en fazla bilgi sahibi olunan ve bunun bir sonucu olarak modern kültürde tipik “mağara adamı” kalıbını yaratan tarih öncesi insan türüdür. Bahsettiğimiz bu ilk neandertal fosili  1856 yılında Almanya’nın Düsseldorf kenti yakınlarındaki Neander vadisinde bulunmultur. Bu sebepten dolayı isim olarak Neandertal adı verilmiştir. Neandertal Almanca “tal” ve eski Almanca’da “thal” sözcükleri vadi anlamına gelmektedir.

Neandertaller (16)

Neandertallerin neslinin yaklaşık olarak 50bin yıl önce soylarının tükendiği tahin edilmektedir. Belçika, Atlantik, Orta Asya ve Ak Deniz bölgelerinde yaşadıkları izlerine rastlanılmıştır. Neandertaller bazı bilim adamlarına göre yüksek zekaya sahip ve ölülerini gömen, hastalarıyla ilgilenen türlerdi. Buna kanıt olarak 50-60 bin yıl öncesi bir flüt bulunmuştur. Ve bu flüt ile ilgili yapılan araştırmalarda ise açılan nota deliklerinin çok uyumlu olduğu ve bilinçsizce açılamayacağı tespit edilmiştir. Hatta kemikten yapılan bir iğnenin bulunmuştur . Tüm bu gelişmeler Neandertallerin zeka yapısının tartışılmasına yol açmıştır.

Neandertaller (12)

İlk modern insanlar ile Neandertaller arasındaki en önemli fark güçlülük ve dayanıklılıktır. Neandertaller de tıpkı diğer tarih öncesi insan türleri gibi modern insandan daha güçlü ve dayanıklı canlılardı. İlk modern insanların üst kolları ve baldırları -günümüz insanına nazaran kalın olmakla birlikte- Neandertallere göre daha ince yapıdaydı. Neandertallerin geniş kafatasının farklı bir beyin şekli dolayısıyla da farklı bir düşünme yapısına işaret ettiği, bu yüzden de modern insandan daha zeki olabilecekleride söylenmektedir. İlk modern insanların ellerinin anatomisi tutmayı daha hassaslaştıracak şekilde değişiklik göstermiştir. Bacaklar gücünden fazla bir şey kaybetmedi zira tüm Pleistocene dönemi avcı-toplayıcı topluluklarında hızlı hareket etmesi çok önemliydi. Ön dişler küçülürken, yüz kısaldı, çene sivrildi ve kaş çıkıntıları küçüldü. Beyin boşluğu daha yukarıya çıkıp, yuvarlaklaşırken büyümedi.

Neandertaller (6)

Peki Neandertaller’e ne oldu?

Neandertaller’e ne olduğu hakkında günümüze dek birbirinden güçlü birçok sebep öne sürülmüştür: Homo sapienslerin yaşam alanlarını işgal etmesi ve onları öldürmesi, bizlerin göç yollarımızdan taşıdığımız hastalıklara dirençli olmamaları, Buzul Çağı’nın sona ermesine adapte olamamaları, besin kaynaklarının değişmesi, avladıkları besinlerin hızla azalması ve daha nicesi… Bugüne kadar yok oluşları tek bir nedene asla bağlanamamıştır. Büyük ihtimalle tüm bu sebeplerin ortak bir karışımı sonucu yok olmuş olabilirler.  Bazı bilim insanlarına göre, aslında teknik olarak yok olmadıklarını, ardı arkası kesilmez çiftleşmeler sonucunda Homo sapiens içerisinde asimile olduklarını bile düşünmektedir.

*Homo sapiens biz oluyoruz. Modern insan Homo sapiens olarak adlandırılıyor.

Neandetaller’in bulunduğu bölgeler:

Neandertaller

New Mexico Üniversitesi”nde antropoloji ve arkeoloji profesörü olan Steven L. Kuhn ve Mary C. Stiner İtalya”nın güneybatı sahilindeki Neandertal mağaralarında yıllarca araştırma yapmış ve Neandertallerin, günümüz insanı gibi kompleks bir düşünce yapısı gerektiren faaliyetlerde bulundukları sonucuna varmışlardır.

Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu

Yorum Yapın