İlginç Bilgiler Manşet

Johannes Gutenberg – Matbaayı keşfeden adam

Johannes Gutenberg Kimdir?
Johannes Gutenberg

Johannes Gutenberg

Johannes Gutenberg’i bilmeyenimiz yoktur. Matbaanın mucidi. İletişim dünyasında devrim yaratadan adam. Hareketli parçalar ile 1447 yılında yazı baskısını Avrupa’da başlatan, kuyumcu, matbaacı ve yayıncıdır. Gutenberg yaptığı bu buluşu modern dönemin en önemli olayı ve matbaa devriminin başlangıcı kabul edilirken, kendisi de modern matbaacılığın babası kabul edilir.

Alman büyük mucit Johann Gutenberg iletişim tarihinin en önemli gelişmelerinden biri sayılan tipo baskı yöntemini 1438’de Avrupaya getirerek uygulamalarını yaygınlaştırmıştır. Bu yöntem, önceleri tahtadan daha sonraları bir kurşun alaşımından yapılan dökme harflerin, baskıdan sonra başka bir yazıda kullanılmak üzere saklandığı bir basım yöntemidir. Bu, yüzyıllardır Çin ve Kore’de kullanılmaktaydı.

Gütenberg, çoğu kişilerin sandığı gibi basımcılığın değil tipografi’nin, yani her biri küçük bir blok üzerine kazılmış ayrı ayrı harflerle sözcükler yazma tekniğinin bulucusudur. Çünkü basımcılık ondan çok önceleri de vardı. Bu harf blokları önce tahtadan, sonra da dayanıklı madenlerden yapıldı. Gütenberg daha sonra, kurşun harflerle dizilmiş sayfaları çoğaltmak için basım tekniğinden yararlandı.

Yaptığı çalışmalar ve basım deneyleri için para bulmak zorunda olan Johannes Gutenberg 1450’de, Mainzlı bir zengin olan Jochann Faust’la ortaklık kurmuştur. 1455’te bastıkları ilk kitap Latince bir kutsal kitaptı. Gutenberg Kutsal Kitabı denen bu yapıt Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap ya da Mazarin Kutsal Kitabı olarak da bilinmektedir.

Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap

Kırk İki Satırlı Kutsal Kitap

1457 yılında Gutenberg ile Faust arasındaki ortalık Gutenber’in borcunu ödeyemediği için bozuldu. Faust, Gutenber’in bütün araç ve gereçlerine el koydu. Daha sonra Konrad Humery adlı bir Alman memurun sağladığı para yardımıyla yeni bir baskı makinesi kuran J. Gutenberg bir dilbilgisi kitabı, bir sözlük ve başka bazı kitaplar bastı. Başarıyla yürüttüğü bu çalışmaları sırasında büyük zorluklara katlansanda hiçbir zaman çok fazla para kazanamadı. Mainz Başpiskoposu olan Nassau kontu, son yıllarda gözleri giderek bozulan ve yoksulluğa düşen Gutenberg’i sarayına aldı ve geçimine yardımcı olmuştur.

Gutenberg’in bu buluşu büyük hızla yayılmaya başladı.  Ve 15. yüzyılın sonlarına gelmeden Avrupa’da, 1000’den fazla baskı makinesi bulunmaktaydı.  Bu basım yöntemiyle daha çok kitabın basılabilmesi kitap fiyatlarının düşmesini neden oldu. Bu nedenle daha çok kitap okuyucuya sunuldu ve daha çok kitabın okunmasına sebep oldu. Kitabın ve kitap okumanın yaygınlaşması, özgür düşüncenin doğmasına, bilimsel çalışmaların gelişmesine ve bilginin daha geniş kesimlere ulaşmasına büyük ölçüde yardımcı oldu. Tüm bu sebeplerden dolayı Gutenberg’in bulduğu bu baskı yöntemi, özgür düşüncenin yayılmasına ivedilik kazandıran, bilim araştırmalarının gelişmesini sağlayan, reformların yapılmasını hızlandıran önemli olaylardan biri olarak kabul görmektedir.

Gutenberg Anısına; Belin’de Alman ilim, bilim, mucit, araştırmacı ve düşünce adamlarının adlarını taşıyan kitaplardan oluşturulmuş anıt yaptırılmıştır.

Walk of Ideas - Berlin

Walk of Ideas – Berlin

 

Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu

Yorum Yapın