Bilim Teknik Teknoloji

Mars One Projesi

Cem Demir
yazan Cem Demir

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Mars insan yaşamı için gerekli oksijen vb, elementleri bulundurmamakta, gezegenin sıcaklığı -60 derecelerde, bu bilgileri ele aldığımızda insan yaşamının orada imkansız olduğunu düşüne biliriz.

c2m2

İnsan oğlu gün geçtikçe teknolojik anlamda ilerlemeye devam ediyor ve çevresinde olanları gördükçe evren hakkında daha çok meraklanıyor. bu merakını gidermek için güneş sistemimizdeki gezegenlere araştırma araçları gönderiyor. Son olarak binlerce meraklı insanın başvurduğu Mars One adlı projeyle
mars gezegeninde insan kolonisi kurulması planlanıyor.

Mars One Projesi

Proje hollandalı girişimci olan Bas Lansdrop ve Arno Wielders ile 2011 yılında başlatıldı. Proje 250 günlük dünya-mars arası bir yolculuktan sonra mars’ta insan kolonisi kurmayı hedefliyor. 200.000 insanın aday olduğu bu projede adayları çeşitli aşamalardan geçirerek 50’si erkek 50’si kadın
toplam 100 aday üçüncü aşamaya geçebilmiştir. 100 aday içerisinde tüm eğitimlerden başarıyla geçen 24 aday şeçilicek ve 4’derli ekipler halinde marsa gönderilicekler.

c2m3

Proje 2023 yılında ilk insan yerleşimini 4 kişilik ekip ile kurucak sonraki 2 yılda bir diğer grublar koloniye katılıcak. 2016 yılında iletişim uydusu marsa gönderilmiş olucak bu sayede koloni ile dünya arasında iletişim hızlı bir şekilde gerçekleştirilicek.

İşte Mars One Projesinin Filmi

Projeye katılan 11 türk çeşitli elemlerden geçerek elenmiştir. Mars One projesinin televizyon programıda olucak bu sayede bizlerinde projeye olan meraklarını giderecekler.

Yazar Hakkında

Cem Demir

Cem Demir

Yorum Yapın