İlginç Bilgiler Manşet Tatil

Milano – Duomo Katedrali – İtalya

 

Yapmış olduğum İtalya ve İsviçre tatili sırasında görmüş olduğum etkileyici bir yapıdan bahsedeceğim sizlere . İtalya’ya gidip Milano’ya gidilmeden olmaz dedik ve yola koyulduk. İsviçre Mendrisio kentinden Milano’ya bir buçuk saatlik bir araba yolculuğundan sonra şehir merkezine ulaştık. Şehir merkezinde bir süre otopark aradıktan sonra ilk hedefimiz Duomo di Milano katedrali oldu.

milano central

Merkezde bulunan metro’nun hemen yanında muhteşem, görkemli, beyaz fosforlu yapısıyla Duomo Katedrali karşıladı bizleri. Bu yapıya görüpte hayran kalmamak mümkün değil. Biraz teknink bilgi vermek gerekirse Duomo Katedrali’nin kapladığı alan olarak 11.700 m² zemin yüzeyi alanı ile Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa’nın dördüncü büyük katedrali olma ünvanına sahiptir.

Duomo Katedrali - Milano

Duomo Katedrali – Milano

Opps diyeceksiniz katedral nerede 🙂 Tatilimiz yıl başına denk geldiği için katedralin önündeki dev çam ağacı önünde poz verdikten sonra katedrali yeniden fotoğrafladık.

Duomo Katedrali

Duomo Katedrali

Bu devasa katedral Milano’nun merkezinde adını verdiği Piazza Del Duomo meydanında bulunmaktadır. 11.700 m² yüzey alanı ve 440.000 m³ lük hacimle İtalya Cumhuriyeti’nin en büyük ve 45 metre yüksekliğindeki ana nef ile Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikasından sonra İtalya yarımadasının en yüksek ikinci kilisesi konumundadır. Ayrıca katedralin yapımına 1386’da başlanmış ve ancak 500 yılda tamamlanabilmiş. Üzerinde  ikibinin üzerinde heykel ve 135 kulesi bulunan katedralin çatısından şehri izleyebilirsiniz. Asansör beklemeyi sevmeyenler 453 basamaklı merdivenleri göze alıp çıkmayı deneyebilir.

Milano Duomo Katedrali

Milano Duomo Katedrali

Hep katedralin dışından bahsettik artık içerisine girebiliriz. Öncelikle katedralin içine girdiğinizde sizi bazı önemli eserler karşılıyor olacaktır. Bu eserler arasında en dikkat çekeni rönesans dönemine ait ünlü eserler oluşturmaktadır. Bunun yanında orjinal tabloları da incelemeden sakıp gelmeyin. Ayrıca kilisenin kapısında yer alan İsa ve havarilerinin resimlerini de yakından incelemeyi unutmayın. Klise içerisinde gerçek mumyalarda bulunmaktadır.

Milano Duomo Katedrali- Mumya

Milano Duomo Katedrali- Mumya

Milano’ya eşinizle gidiyorsanız tarihi dokunun yanında alışverişde ikinci planınız olacaktır. Katedralin etrafında bulunan alışveriş merkezleri katedrale uygun şekilde inşa edilmiştir. Bunların içerisinde en dikkat çekeni  “Galleria Vittorio Emanuele II”‘dir.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II

Daha detaylı fotoğraf galerimizi aşağıdan inceleyebilirsiniz. Şimdiden gidip görmek isteyenlere iyi gezmeler.

Yazar Hakkında

Ferdi Zengin

Anatolia Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni

yorum

Yorum Yapın