İlginç Bilgiler Manşet Tatil

Pisa Kulesi İtalya

Pisa Kulesi‘ni birçok kartpostal ve filmde görmüşsünüzdür. İtalya’nın yamuk kulesi. Ben bu kuleyi bizdeki Galata kulesinin yamuk haline benzetirim. Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli’de (İtalyanca Mucizeler Meydanı) yer alır. 1063-1090 yıllarında yapılan şehir katedralinin çan kulesi olarak ana yapıdan ayrı olarak 1173’te yapılmıştır.

Kule, Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden yapılmıştır. Yüksekliği 56 metredir. Kulenin tepesine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılmakatdır. Kulenin en üstündeki çanların bulunduğu 8. kat silindir şeklindedir.

İlk görenlerin aklına yamuk yapıldı yada kötü imar sonucu yamulduğu gelir çünkü Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun gerçek sebebi ise yapının temelindeki yumuşak zemindeki oluşan çökmedir. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir. Kulenin devrilmemesinin sebebi yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı içindir. Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 0.7 cm) eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi 5,5° kadardır.

Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılma aşamasına gelen İtalya’nın ünlü Pisa Kulesi, 20 milyon sterlinlik projeyle yıkılmaktadan kurtarıldı. Birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline geri getirildi.

Kule 1990-2001 yılları arasında onarım için kapatılmıştır.

Pisa Kulesi’nin Teknik özellikleri:

  • Miracoli Meydanı Yüksekliği : Yaklaşık 2 metre’dir.
  • Yüksekliği: 55,863 metre, 8 kat
  • Dış Çapı: 15,484 metre.
  • İç Çapı: 7,368 metre
  • Eğim açısı: 5.5° derece veya 4.5° derece (düşeyden)
  • Ağırlığı: 14.700 ton
  • Duvar kalınlığı : 2,4 metre (8 ft)
  • Toplam Çan sayısı: 7 ‘dir.

İlginç bir olay ise Pisa Kulesi’nin mimarının kim olduğu belirsizliğini korumaktadır. Bunun en önemli sebebi kulenin yapımının 200 yıl sürmüş olmasıdır. Bir çok tarihçi Pisa Kulesi’nin Bonanno Pisano tarafından tasarlandığını söylese de daha güçlü bir aday şehrin katedralini ve San Nicola Çan Kulesi’ni de yapan Diotisalvi isimli bir mimar olduğu yönündedir.

Pisa Kulesi, neredeyse başka hiçbir klasik turistik özelliği olmayan, Pisa şehrine turist yağmasına sebep olmaktadır. 1 milyon üzerinde kişi her yıl ziyaret eder ve bir birinden komik fotoğraflar çekilir. İçerisine aynı anda sadece 4o dakikada bir 30 turist alınır. 1987 yılında Pisa Kulesi’ni de içine alan meydan Unesco Dünya Kültür Mirasları listesine alınmıştır.

pisa kulesi

Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu

Yorum Yapın