Ferdi Zengin İlginç Bilgiler Manşet

Pompei İtalya – Taş kesilen insanlar

Pompeii, İtalya’nın kısmı özerk bölgesi olan Campania’da, Napoli şehri yakınlarında bulunan büyük bir felaket yaşamış ve hâlâ kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir. 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı’nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olmuş, tarihi bir şehirdir.

Felaket sonucu yok olan ve yaklaşık 1700 yıl boyunca gömülerek kayıp duruma düşen kent, 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedilmiştir. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu’nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır. Pompeii günümüzde UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde olup İtalya’nın en popüler turistik merkezlerinden biri haline gelmiştir.
pompei şehir italya

Geçmişte Roma İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerinden olan Pompeii, deniz kıyısında olması sebebiyle Roma ticaretinin başkenti halindeydi.  En büyük gelir kaynağı şarap ve yağ ticareti oluşturmaktaydı. Yaklaşık 2000 kişilik nüfusu kısa sürede yüzbinleri bulmuş ve nufusun yüzde 60’ı asil halktan, yüzde 40’ı köleden oluşmaktaydı. Tarihin en trajik olaylarından birine bir yanda soyluların görkemli villaları, diğer yanda hizmetçi ve kölelerin fakir evleri…

Yapılan kazılar sonrası ortraya çıkarılan tapınaklar, tiyatrolar, amfitiyatrolar, bazilikalar, caddeler, atölyeler, kenar mahalleler, bu mahallelerin dükkanları ve küçük karanlık hamamları, meyhaneler, çamaşırhaneler, mısır öğütmek için kullanılan değirmenler, fırınlar, evlerin ve hamamların ısıtma sistemleri, kumarhaneler, batakhaneler, hanlar, haklın ne kadar zevk ve gösteriş düşkünü olduğunun göstergesidir.

Tarihteki ilk gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinin yapıldığı bilinen ilk ve en eski taşlarla yapılan amfitiyatro Pompeii’dedir. Arenada köleler  kölelerle yada köleler vahşi hayvanlarla, kanlarının son damlasına kadar taki karşı tarafın ölümüyle sonuçlanana kadar dövüştürülmekteydi. Arenada dövüşen insan yada hayvanlarını ölüm çığlıkları halkın gözünü karartarak, alkış ve bağırışmaların artmasına sebep oluyordu. Halkın eğlence odağı bu karşılaşmalar oldukça ilgi görmekteydi.

pompei arena   italya

Antik şehir İ.Ö.altıncı yüzyılda Osk’lar tarafından kuruldu.  Romalılar tarafından işgal edilerek koloni haline getirildi. İ.Ö. I. Yy.da Romalılar şehri gelince Pompei eşi benzeri görülmemiş bir eğlence merkezi haline getirmişlerdi. Yapılan kazılardan anlaşıldığına göre zenginliğin ve debdebenin akıl almaz boyutlara yükseldiği Pompeii, günden güne gayrı ahlaki bir duruma girerek, şehrin her köşesinde fuhuş evleri boy göstermekteydi.

Büyük Yanardağ Patlaması

Geçmişte Vezüv Yanardağı iki kez aktif olmuş ve tarihin en büyük yanardağ patlamaları arasında girmiştir. Bu patlamalardan Pompeii’yi yok eden 24 Ağustos 79 tarihinde ki iki gün etkisini sürdüren patlamadır. Artan sıcaklık ve balık ölümlerinin yanı sıra, yanardağdan yükselmeye başlayan dumana aldırış etmeyen halk meydana gelen ufak depremleri de göz ardı etmekteydi. Patlamaya yaklaştıkça felaket şiddetini arttırmakta ve halkın önde gelen din mensupları bunun inandıkları tanrının gazabı olduğu ve ona yapılacak olan adaklarla kurtulabileceklerine halkı inandırmışlardı. Hatta ayinlerinde artık insanlarda kurban edilmeye başlanmıştı.

Ağustos ayında büyük bir gürültüyle patlayan Vezüv Yanardağı önce taş ve kızgın kayalar püskürtmeye başladı. Şehire ilk tahribatı bu taş ve kızgın kayalar vermiştir. İkinci aşamada yanardağı püskürtüğü lavlar şehrin sonunu getirmeye bir adım daha yaklaştırmıştı. İki gün süren korkunç patlamalar sonunda şehir, kalınlığı yer yer sekiz metreyi bulan lavların altında kalarak yok olmuştur.

Pompeii’liler taş olarak çıkarıldıkları vakit ölüm anında ne yapıyorlarsa o halde bulundular. Kimi başını ellerinin arasına alarak çaresiz bir şekilde lavların karşısına oturmuş, kimi şehrin fuhuş yuvalarında, kimi de çocuklarıyla çarşıda alışveriş yaparken lavların altında kalmışlardı.

taşlaşmış insanlar pompei

İnsanların Taşa Dönüşmesi

1860’da İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli tarafından taşlaşan küllerin arasında bir boşluğa tesadüf edince buraya açılan delikten sıvı alçı döktürerek içerideki boşluğun kalıbını çıkarmıştır. 19 yy’ın ikinci yarısında Giuseppe Fiovelli’nin başkanlığında yapılan kazılarda ilk kez ilmi yöntemler uygulanmış oldu. Bununla beraber Pompei’de çalışan arkeologlar lavlar altında kalan insan ve hayvan vucutlarını ortaya çıkartmak için ilginç bir yöntem geliştirmişlerdir. Sert bir cisimle taşlamış lavla kaplı kabarık yerlere vururak altta boşluk olduğu zaman duyulan ses değişik olduğundan, sese göre küçük bir delik daha açıyorlardı. Bu delikten içeriye sıvı alçı dökülerek donmasını bekleniyor, daha sonra üstteki taşlaşmış lav kaldırılarak alçıyla biçimlenen vücut ortaya çıkmış oluyordu. Vezüv’ün lavlarından kurtulamayan soylular, köleler, çocuğuna sarılmış annaler, yaşlılar, gençler, köpekler ve atlar oldukları gibi meydana çıkmışlardı. Taşlaşmış insan vucutları,duvar resimleri, mozaikler, mobilyalar ve mutfak eşyaları Napoli’nin ünlü müzesinde şu anda sergilenmektedir.

pompeii

 Pompei’nin yok oluşunun Kuran’da anlatılan helak olaylarına benzediği de gösteriyor. Çünkü Kuran’da, helak olayları anlatılırken “birden yok olma” üzerinde durulmaktadır. Örneğin Yasin Suresi’nde anlatılan “şehir halkı”, tek bir anda topluca ölmüşlerdir. Surenin 29. ayetinde bu durum şöyle anlatılır:

(Onlara) Yalnızca bir tek çığlık (yetti); anında sönüverdiler. (Yasin Suresi, 29)

Kamer Suresi’nin 31. ayetinde Semud kavminin helakı anlatılırken de yine “anında yok olma” olayına dikkat çekilir:

Çünkü Biz onların üzerine bir tek çığlık gönderdik. Böylece onlar, ağıldaki çalı-çırpı olan kuru ot gibi oluverdiler. (Kamer Suresi, 31)

Fotoğraflarla Pompeii;

Ferdi ZENGİN

ferdizengin@anatoliamed.com

Anatolia Medya Grubu

Bu yazının izinsiz olarak kopyalanması suçtur, yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!”

 

Tarihteki en büyük yanardağ patlamaları

Yazar Hakkında

Ferdi Zengin

Anatolia Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni

5 Comments

  • Siz kurandan yasin suresinden bahsediyorsunuz ya pompei sehriyle ilgili, kuran 600 lu yillarda ortaya cikiyor, pompei olayi 97 yilinda oluyir arada 500 yil sonra kuran iniyorsa onceden olmus olayi butun tarih kitaplarida yaziyor, demekki neymis kurani insanlar yazmis bir yerlerden gelmemis…

    • Süper yorum. Kuranda Pompeiiden bahsedildiğini yazmıyor zaten, helak kavramını anlatmak için örnek veriyor. Ayrıca önceden olmuş olaylar anlatılıyor ki ibret alınsın. Sizlerin mantığı evden bakkala anca gider sonra geri döner çünkü parayı unutmuş.

  • Cemal bey bu şehir şuan nerededir bilgilendirirmisiniz ? Ölü deniz felan diyolar orası neresi Lut a.s karısının heykeli olan yer neresi .

  • pompeiyi ziyaret etmiş ve bolbol fotoğraf çekmiş biri olarak söylüyorum tüm insanlığın burayı görmesi gerekiyor.Çok etkileyiciydi..

Yorum Yapın