Diyet Manşet Sağlık

Yemekten sonra 15 dakika yürüyün!

Genelden yemek yedikten sonra üzerimize bir ağırlık çöker ve yorgunluk hissederiz. Birçok kişi yediği yemeği sindireceğini düşünerek dinlenmeye çekilir. ABD’de George Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, yemekten sonra dinlenmek yapılacak en kötü şeylerden birisi olarak değerlendirildi. Yemekten sonra yapılacak kısa yürüyüşler bile kan şekerini düşürmede uzun yürüyüşler kadar etkili olabildiği yapılan çalışmalar sonucunda ortaya konulmuştur.

Yapılan araştırma da, her yemekten sonra 15 dakika yapılan yürüyüşün, yaşlılarda diyabet oluşmasını engelleyebileceği tespit edilmiştir. Çünkü yemekten sonra yükselişe geçen  kan şekeri Tip 2 diyabet riskini oldukça  arttırmaktadır.

Araştırma sonuçlarını inceleyip kaleme alan  Loretta DiPietro’ya göre, yemeklerden sonra kan şekerinin hızla yükseldiği ‘riskli anlarda’ kısa egzersizin etkisi ilk kez ölçülmüş oldu. Günde  sadece üç kez 15 dakika  yapılan yürüyüşün kan şekerini düşürmekte 45 dakikalık tek bir yürüyüş kadar etkili olduğu belirlendi.

Yapılacak olan yürüyüş için en iyi zamanı, akşam yemeği sonrasıdır. İnsanlar genelde en fazla akşam yemek yemekte ve kan şekerindeki en büyük yükselme oranı bu akşam yemeklerinde oluşmaktadır.

15 dakikalık bu kısa yürüyüşlerin kilo vermek, egzersiz yapmak ve Tip 2 diyabeti önlemenin en iyi yolu olarak kabul görülmektedir. Yemekten sonra 15 dakika yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

Anatolia Medya Grubu

Sağlık birimi

 

Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu

Yorum Yapın