Güncel Haberler Hava ve Yol Manşet Yaşam

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor!

Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığı bilinmektedir. Ve 1 Aralık Pazartesi gününden itibaren şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu başlamaktadır. Bu  kurala uymayan araçların bulunduğu işletmecilere 519 lira para cezası uygulanacaktır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren ”Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulaması 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor.

Yönetmelikte bulunan kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsamaktadır. Böylece yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacaktır.

Bakanlık tarafından, hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, 1 ay uzatılabilecektir. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacaktır.

Önemli detay!

Yönetmeliğe göre karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlamak için, kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek.

Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu

Yorum Yapın