EFT’de yeni döneme giriyoruz. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren 11 banka ile pilot uygulama olarak başlayan FAST sistemi ile havale-EFT ayrımı ortadan kalkıyor. Kullanıcılar farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecek duruma geliyor.

İBAN OLMADAN E-POSTA VE TELEFON NUMARASI İLE ÖDEME DÖNEMİ

FAST Sisteminin yanı sıra, İban numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecektir. Söz konusu sistem sadece kişiden kişiye değil, ticari ödemelerde de aktif olarak kullanılabilecektir. Merkez Bankası’nın açıklamasında bu imkanları sağlayacak olan Kolay Adresleme Sistemi’nin de vatandaşların kullanımına sunulacağını belirtildi.

Kolay Adresleme Sistemi nedir?

Yapılan bu yeni sistemde, banka müşterisi  TC kimlik numarasını, pasaport numarasını,cep telefonunu, ya da e-mail bilgilerini banka iban numarası ile bir defaya mahsus eşleştiriyor. O kişiye FAST sistemiyle para gönderecek kişi de istediği bankadan telefon numarasına ya da eposta adresine para gönderebiliyor.

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) , yeni bir ödeme sistemi için hazırlıkların tamamlandığını vatandaşa duyurdu. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen sistem ile vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini 7/24 gerçekleştirme imkanı sunuyor. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren başlayan, pilot uygulama olarak hizmete alınan ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanan FAST Sistemi ile birlikte, para transferlerindeki havale, EFT ayrımı da ortadan kalkacak.

 11 BANKA PİLOT DÖNEMİNDE BAŞLAYACAK

FAST Sistemi, 18 Aralık’tan itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınacak ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılacaktır. Aktarılan fon, ödeme işleminin başlatılmasından itibaren saniyeler içerisinde alıcının hesabında kullanılır duruma gelecektir. İşlemin tarafları bankaları tarafından işlem sonucu hakkında bilgilendirilecektir.

İşletmelerin ve vatandaşların FAST’ı kullanabilmesi için sisteme üye bir bankada hesabının bulunması yeterli olacaktır. Ayrıca, telefon numarasına para alabilmek için bankası aracılığıyla Kolay Adresleme Sistemine telefon numarasını kayıt ettirerek banka hesabı ile eşleştirmesi gerekli olacak.

TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır. Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. açıklamasını Merkez Bankası yapmıştır.

FAST benzeri sistemler, İngiltere, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde uzun süredir yaygın olarak kullanılıyor. 2018’den itibaren Avustralya, Rusya, Sırbistan, Macaristan, Malezya ile Avrupa Birliği’nde yeni sistemler devreye alındı. Amerikan Merkez Bankası da çalışmalara başladı.

Avatar
Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu

Previous Post

Next Post