Yeni yıla koronavirüs önlemleri ile giriyoruz. Ülkemizde koronavirüs tedbirlerince bu akşam saat 21.00’de sokağa çıkma kısıtlaması başlayacaktır. Yasak 4 Ocak Pazartesi günü sabah saat 05.00’te son bulacaktır.

2 Aralık’ta İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan “Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde güncelleme yapıldı. Vatandaşlarımız, araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilecektir. Kısıtlamada marketler saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

  • 31.12.2020 Perşembe saat 21.00’de başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 4 Ocak  2021 Pazartesi günü sabah saat 05.00’te sona erecektir. Yılbaşında ekiplerin denetimleri en üst düzeyde olacaktır.
  • Yılbaşı nedeniyle artan yoğun talepler de göz önünde bulundurularak ilk uygulaması 1-3 Ocak tarihlerinde olacak şekilde, sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı günler içerisinde sadece çiçek satışı yapan iş yerleri 10.00-17.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecektir.
  • Kısıtlama boyunca marketler açık olacak fakat alkol satışı yapılmayacak. Tekel bayileri kısıtlama süreci boyunca kapalı olacaktır.
  • Manav, Market, bakkal, kasap ve kuruyemişçiler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyetlerine devam edecektir. Vatandaşlar evlerine yürüme mesafesindeki bu işletmelere giderek ihtiyaçlarını giderebilecektir. Yine araç kullanmama koşulu ile ihtiyaçların karşılanması  için en yakın mesafede ki işletmeler gidebilirsiniz.

RESTORANLAR PAKET SERVİS YAPACAK

  • Kısıtlama süresince lokantalar ve restoranlar mesailerine devam edecek. Saat 10.00 ile 24.00 arasında paket servis yapılabilecektirler.
  • Kısıtlamaboyunca fırınlar da  hizmete açık olacak. İşletmeler ruhsatlarında belirlenen çalışma saatleri içerisinde ekmek ve unlu mamul üretimine devam edecektir.

VATANDAŞLAR EN YAKIN CAMİDE NAMAZ KILABİLECEK

  • 31.12.2020 Perşembe saat 21.00’de başlayıp 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak sokağa çıkma kısıtlamasına karşın 01.01.2021 tarihine denk gelen Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlar, il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının bu yöndeki kararları doğrultusunda, ikametlerine en yakın camiye araç kullanmamak şartıyla gidip gelebilecektir.

Cuma namazına izin verilmesini öngören ilgili tüm kuruluşlara gönderilen kararda:

“Alınan tedbirlerin eksiksiz ve süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bu başarının devamı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede; 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’da başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen vatandaşlarımızın temizlik, maske, mesafe kurallarına riayet etmek ve araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilmelerine karar verilmiştir”

Verilen kararda, “Belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer almıştır.

TOPLANMA ALANLARINA TURİSTLER DE GİREMEYECEK

Alınan karar ile31.12.2020 Perşembe saat 21.00’den 1 Ocak saat 10.00’a kadar il ve ilçe merkezlerinde kutlama ve toplanma alanları olarak bilinen cadde, bulvar veya meydanlara yabancı turist girişleri de yasak olacak. Ülke vatandaşlarımızın yanı sıra yabancı turistlerde  bu kısıtlamaya dahil olacaktır.

22.00’DEN SONRA MÜZİK YAYINI YAPILMAYACAKTIR. OTELLERDE YILBAŞI EĞLENCESİNE YASAKTIR.

Konaklamatesislerinde ve otellerde yılbaşı eğlencesi yapılamayacaktır. Saat 22.00’den itibaren lokanta,restoran ve diğer otel salonlarında hiçbir şekilde müzik yayınına izin verilmeyecektir. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan müşterilerin, kalabalık şekilde bir araya gelmemeleri için özellikle tedbirler alınacak ve denetimler yapılacaktır.

Anatoliamed ailesi olarak panedemi kurallarına uygun bir yılbaşı geçirmenizi temenni eder, sağlıklı, huzur dolu, bol kazançlı, mutlu bir yıl geçirmenizi dileriz.

Mutlu yıllar dileriz.

 

Avatar
Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu