Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Vücudumuzun hastalıklara karşı savunma mekanizması olan bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa o kadar sağlıklı yaşarız. Zaman zaman mevsim geçişleri gibi etkenler veya bağışıklığımıza saldıran faktörlerden dolayı bağışıklık sistemimiz gerektiği kadar etkin bir savunma yapamayabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için bağışıklık sistemi nasıl güçlenir gelin hep birlikte göz atalım.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Yapabilecekleriniz

Bağışıklık sistemini oluşturan lenf bezleri, bademcikler, timus, lenf düğümleri, karaciğer, dalak ve de kemik iliği gibi organlarımız sayesinde çevreden gelen risklere karşı vücudumuz koruma altındadır. Ancak bağışıklık sistemini güçlendirecek takviyeler yaparak özellikle hastalık riski yüksek olan kış dönemini çok daha kolay geçirebiliriz. Bunu sağlamanın en temel şekli de bağışıklık hücrelerinin artışını sağlamaktır.

Bunun için öncelikle dengeli ve düzenli beslenme konusunda son derece dikkatli olmalı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerden zengin ürünlerle çeşitlendirdiğimiz öğünler tüketmeliyiz. Faydalı bakteriler olan Probiyotiklere ağırlık verip hem sindirim hem bağışıklık sistemimizi desteklemeliyiz.

Düzenli egzersiz yapmak ve kiloyu kontrol altında tutmak da bağışıklık sistemi için önem taşımaktadır. Yeterince uyumak, temiz hava ve egzersizle hem stres seviyenizi azaltıp hem de bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca sigara ve alkolden uzak durarak da bağışıklığınıza olumlu bir destek verip kendinizi her türlü hastalıktan koruyabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir2
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

İmmün sisteminizin güçlü olabilmesi için;

  • Tek tip diyetlerden uzak durmalı
  • Taze meyve sebze tüketimini arttırmalı,
  • Özellikle fermente olmuş peynir, turşu, yoğurt, sirke gibi gıdaları tüketmeli,
  • İşlenmiş şeker kullanmamalı,
  • Günde en az 1,5 litre su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Antioksidan etkisi yüksek olan C ve E vitamini için portakal, limon, brokoli, lahana, ceviz, badem, ıspanak gibi gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • A vitamini ve Karotenoid ihtiva eden havuç ve balkabağı, D vitamini taşıyan kırmızı et, balık, süt ve de tahıllı gıdaları sık tüketmelisiniz.
  • Folik asit, Demir, selenyum ve çinko içeren gıdaları öğünlerinize mutlaka ilave etmelisiniz. Et çeşitleri, mantar, fasulye, sarımsak, ton balığı ve kabak çekirdeği bulunan yiyecekleri tercih edebilirsiniz.
  • Doktorunuzla düzenli olarak görüşüp tahlillerinizi yaptırarak kişisel olarak bunlar dışında almanız gereken bir tedbir veya takviye olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Avatar
Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu