Cevizin faydaları say say bitmez.  Sağlıklı yaşam için besinlerimizin faydalarını sizler için araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda Cevizin faydalarından bahsedecek olursak en başta kalp ve damar hastalıklarını önlemesidir.

Uzmanlar, bütün öğünlerden sonra bir miktar ceviz yenilmesinin damarların tıkanmasına neden olan yağlı besinlerin verebileceği zararlara engel olduğunu söylemektedirler.  Yapılan araştırmalar cevizin damarların esnekliklerini korumalarını sağladığı gözlemlenmiştir. Ceviz içerisini barındırdığı antioksidan sayesinde kalp hastalıklarına neden olan zararlı maddeleri ortadan kaldırır ve vücudu bu tehlikeden korur. Böylece kalbin hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmış olur.

İnsan vücudu kendi başına Omega yağını üretemez. Ceviz  içerisinde Omega 3 yağını bol miktarda bulundurmaktadır. Bu bağlamda günde ortalama 4-5 ceviz yiyen kişi vücudun gereksinimi olan omega 3 yağının %85’ini karşılamış olur. Ayrıca Omega 3 yağının antioksidan içermesi kalp sağlığına oldukça faydalıdır.

Diğer önemli, faydası ise, günde tüketilen 4-5 ceviz  vücudumuzun günlük ihtiyaç duyduğu demirin  yüzde 20’sini, manganezin yüzde 43’ünü ve triptofan’ın yüzde 17’sini karşılamış olur.

Tabi her şeyde olduğu gibi fazlasına kaçmamak gerek. Özellikle cevizde bulunan kalori oldukça yüksek olduğu için aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekmektedir.

cevizin faydaları nelerdir?
Cevizin Faydaları

Maddeler halinde incelersek Cevizin faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir;

Cevizin Kalp ve Damarlara Faydaları: 

Ceviz yemek kalp için iyidir  ve sağlıklı yaşam için gereklidir. Doymamış yağ asitleri ve diğer besinleri içeren ceviz önemli bir aperatif konumundadır. Kalbiniz  ile ilgili sorununuz varsa doğru tüketilmesi durumunda cevizin faydalarını göreceksiniz.

  • Ceviz Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tehlikeli kalp ritmlerini engeller, kalp krizi riskini azaltır.
  • Doyurucu besinler içerdiği için yemek yeme sıklığını azaltır ve hatta diyabeti yavaşlattığı düşünülmektedir. Bu sebeplerden dolaylı olarak ta kalp hastalıkları riskini azaltır.
  • Ceviz içerdiği besin ve vitaminler aracılığı ile kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan dolaşımın daha iyi olmasını sağlar. Bu durum kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Cevizin içerdiği hem tekli hem çiftli doymuş yağlar yükselen kolestrol seviyesini düşürmektedir.
  • Ceviz kalp krizine neden olan kan pıhtılaşmasını riskini azaltabilir. Ayrıca arterlerin sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Düzenli bir şekilde ceviz tüketmek lipoprotein kolesterol seviyesini düşürebilir. Kötü kolestrol (LDL) kalp hastalığının başlıca nedenidir, ceviz ise LDL’nin panzehiri görevi görür.
  • E vitamini arterlerde meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp tıkanıklığının oluşmasını önler.
cevizin faydaları neler?
Cevizin Faydaları

Cevizin Cilde Faydaları:

Zengin bakır ve  Omega 3 yağı  içeren cevizin cilde de  oldukça faydası vardır.  Her gün 2-3  adet ceviz tüketimi cildin elastikliğini arttırarak, ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olmaktadır.

Cevizin Diyabete Faydaları:

Kan şekerinin yükselmesi diyabet hastalığında en sık karşılaşılan sorundur. Ceviz ise kan şekerinin makul seviyelerde kalmasına yardımcı olmaktadır. Böylece diyabet hastalarının kalp hastalığına da yakalanma riskini düşürmektedir.

Cevizin Kolestrole Faydaları:

 Günde ortalama 4-5 tane ceviz tüketiminin kolesterolü düşürmektedir. İyi kolestrol seviyesini yükseltir ve kötü kolesterol yükselmesini engeller. Bununla birlikte damarların çevresini temizler ve genişlemelerini sağlar, böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmış olur.

Cevizin Kemiklere Faydası:

Uzmanlara göre cevizde bulunan kalori miktarının kiloya neden olacağını iddia edilmektedir. Fakat buna karşılık büyük bir çok uzman ise aşırı şekilde beslenilmediği sürece cevizin içerdiği kalorinin kemiklerin güçlenmesine katkı sağladığını yönündedir. Ayrıca ceviz tüketiminden sonra meydana gelen kalorinin vücut tarafından depolanmadığı belirtilmektedir.

Cevizin Beyine Faydası:

Ceviz, vitamin E, vitamin B6, linoleik ve alfa linoleik ile birlikte vitaminlerini içerdiğinden dolayı sinir sitemlerine olumlu yönde etkiler. Bazı bilim adamları besin maddelerinin hangi organımıza benziyor ise o organa faydalı olduğu yönünde iddiaları bulunmaktadır. Bu bağlamda ceviz de görüntü olarak beyine benzemektedir. Benzetme dışında cevizin beyine ciddi anlamda faydaları vardır. Özellikle stres ile mücadelede antidepresan görevi görmektedir. Ceviz, uyku sorunu olanlar için de ilaç görevi görür. Yatmadan önce yenilen ceviz, içerdiği triptofan yardımı ile uyku sorununuzu ortadan kaldırabilir.

Cevizin Kansere Faydaları:

 Cevizin kanser hastalığını tedavi ettiği kesinlikle söylenemez tabiki ama kanser hastalığına neden olan faktörleri azaltıp yada hastalığa yakalanma riskini azaltabildiği açıklanmaktadır. Ceviz tüketimi düzenli bir şekilde yapılması dolaylı olarak kansere karşı metabolizmanın direncini arttırmaktadır.

Sağlıklı yaşam dileğiyle..

Avatar
Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu