Çığır Açan Silah Türk SİHA’ları

Dağlık Karabağ’daki savaşta büyük bir etkinlik gösteren Türk üretimi SİHA’lar, dünya ülkeleri tarafından yakın takibe alınmış durumda. Çoğu yabancı basın kuruluşunun yayınlarında, bu silahlardan büyük bir övgüyle bahsediliyor ve farklı ülkelerden gelen taleplerle de çığır açan silah Türk SİHA’ları için gösterilen ilgi giderek artıyor.

Tüm dünyanın ilgisini üstüne çekmeyi başaran Türk SİHA’ları günden güne geliştirilerek Türk askeri gücü için çok daha önemli bir koz haline geliyor. Konu bu kadar gündemde olunca biz de kısa bir rehber ile nedir bu SİHA, ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

 SİHA Nedir?

İHA yani İnsansız Hava Aracı diye tanıdığımız droneların geliştirilmiş versiyonu olan Türk SİHA’ları ülkemizin en yeni saldırı ve savunma silahlarının başında geliyor. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın “Çığır açan silah” yorumunu yaptığı bu yerli silahlar tüm dünyanın takdirini kazanmış durumda.

İnsansız hava araçlarının silahlandırılmış şekli olan Türk SİHA’ları geçtiğimiz dönemde Dağlık Karabağ bölgesinde savaşın sonucuna direkt etki etmesiyle ne kadar önemli bir güç olduğunu herkese ispatlamış noktada.

SİHA Açılımı Nedir?

Türkiye üretimi olan yerli İHA’ların (İnsansız Hava Aracı) silahlandırılmış modeli olan Türk SİHA açılımı nedir diye merak ediyorsanız işte yanıtı: Silahlı İnsansız Hava Aracı.

Türk SİHA’larının farkı nedir?

Türkiye’de 2015 senesinden beri silahlandırılan İHA’lar pek çok operasyonda rol aldı. Suriye, Libya operasyonlarıyla PKK’ya karşı yapılan operasyonlarda görev verilen SİHA’lar son derece etkin bir şekilde yüzlerce tank, zırhlı araç ve hava savunma sistemini imha etmeyi başararak bir anlamda deneme sürüşlerini tamamladılar.

Savaş uçaklarından ve diğer ülkeler tarafından üretilen örneklerinden çok daha küçük ve pilotsuz uçabilme becerisi olan Türk SİHA’ları son teknolojinin sağladığı imkanlarla üretiliyor.

İnsansız olması sebebiyle savaşlarda yaşanan askeri personel kaybını ortadan kaldırabilen SİHA’lar varlıklarıyla da dış tehditler açısından caydırıcı bir unsur olmayı başarıyorlar.

Türk SİHA’ların diğer bir farkı da maliyetlerinin diğerlerine nazaran çok daha düşük olması. Bu durumun yarattığı avantaj ile de SİHA’lar büyük ilgi görüyor.

 

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk