Covid-19 Aşıları Hakkında Genel Bilgi

2019 sonuyla başlayan Koronavirüs salgını Covid-19 adıyla tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. 2020 senesini gölgesi altında geçirdiğimiz Covid-19 pandemisi bugün hala dünya genelinde çok sayıda ülkenin çaresiz kalmasına ve yüksek sayıda can kaybına neden oluyor. Aradan geçen süre içinde pek çok ülke tarafından yoğun olarak geliştirilmeye çalışılan aşılardan birkaç tanesi tüm fazları geçerek başarılı olunca üretimlerine hız verildi ve bugün artık insanlar üzerinde de seri şekilde uygulanıyor. Her geçen gün hakkında yepyeni bir haber okuduğumuz Covid-19 aşıları hakkında genel bilgi arayışında olan okuyucularımıza bu yazımızda konuyla ilgili en güncel bilgileri derleyerek Koronavirüs aşısı nedir, Koronavirüs aşı çeşitleri nelerdir sorularının yanıtlarını bir araya getirmeye çalıştık.

Koronavirüs aşısı nedir?

Genel olarak aşılar vücutta antikor üretilmesi istenen mikroorganizmaların hastalık yapma etkileri bertaraf edilip zayıflatılarak vücuda verilmesi ve bunun sonucunda antikor oluşturulmasını sağlar. Koronavirüs aşılarında da durum böyle. Ancak farklı metotların uygulandığı ve yeni tekniklerin kullanıldığı Koronavirüs aşıları da deneme ve uygulama aşamalarında.

Covid-19 yani Koronavirüs Aşı Türleri Nelerdir?

Yoğun şekilde devam eden Koronavirüs aşı çalışmalarında farklı faz aşamalarında olan değişik aşı yöntemleri bulunuyor. İşte en güncel Koronavirüs aşı çeşitleri listesi:

-İnaktif Aşı: İnaktif yani zayıflatılmış aşı modelinde temel aşı prensipleri uygulanıyor. Zayıflatılmış mikroorganizma vücuda verilerek antikor oluşturması hedefleniyor. En eski yöntemlerden biri olan İnaktif Aşı tekniği ülkemizde uygulanmasına başlanan Sinovac aşısının da temel prensibini oluşturuyor.

-Protein Bazlı Aşı: Virüsün taşıdığı çeşitli protein parçalarını taşıyan Protein Bazlı Aşı modeli bağışıklık sistemini bu proteinler için antikor oluşturması prensibine bağlı olarak çalışıyor. Bağışıklık sisteminin bu virüsle yeniden karşılaştığında devreye girmesini ve virüsü yok etmesini hedefleyen bir çalışma sistemi bulunuyor.

-Viral Vektör Aşıları: Hastalığa neden olamayacak ancak tedavi edilmesi planlanan virüsün proteinlerini kopyalayacak genetiği değiştirilmiş virüslerle bağışıklık sistemini tetikleyen aşılardır.

-RNA / DNA Aşıları: Virüse karşı ilk defa kullanılan bir teknik olduğu ifade edilen RNA veya DNA aşılarında vücutta bağışıklık yanıtı oluşturacak genetik birtakım materyaller kullanılıyor. Bu grupta en çok bilinenler Pfizer/BioN Tech ve Moderna aşıları oluyor.

 

 

Avatar
Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu