Elektrikli Otomobillerin Geleceği

Sanayide kullanılan teknolojilerin değişmeye başlamasıyla birlikte günlük yaşamda tercih edilen çok sayıda alışkanlığımız da değişmeye başlıyor. Son zamanlarda bunun en bariz örneklerinin başında da elektrikli otomobiller geliyor. Fosil yakıtların enerjisinin kullanıldığı ulaşım araçlarının tahtını sallayacak olduğu düşünülen elektrikli otomobillerin geleceği oldukça parlak gözüküyor.

Dünya piyasasında ilgi ve tercihlerin hızla elektrikli otomobillere döndüğünü gözlemlediğimiz bu yıllarda dünya markası olan otomobil üreticileri de birbiri ardında elektrikli otomobil modellerini tanıtarak bu alandaki yerlerini alıyorlar. Yaşanan ilgi ve sektörün bu ilgiye gösterdiği tepki yorumcuları elektrikli otomobillerin geleceği parlak sonucuna ulaştırıyor.

Gelin hep birlikte elektrikli otomobillerin avantaj ve dezavantajlarına biraz daha yakından bakalım…

Elektrikli Otomobillerin Avantajları

Üzerinde çok konuşulan elektrikli otomobillerin geleceği konusunu değerlendirirken bugün sahip oldukları imkanları gözden geçirmek önem taşıyor. İşte bu araçların şu an sahip oldukları en önemli avantajları:

-Elektrikli otomobiller, fosil yakıtlı otomobillere nazaran çok daha çevreci. Havayı kirletmeyen temiz enerjili teknolojileriyle egzozsuz bu araçların dünya yaşamına katkıları bulunuyor.

-Sahip oldukları basit aksam neticesinde önemli yatırımlar yapıp büyük bakım masrafları harcamak gerekmiyor. Düzenli bakımlarına küçük bütçeler ayırmak yeterli oluyor.

-Yakıt masrafları fosil yakıtlı araçlarla kıyaslanamayacak kadar düşük kalıyor.

-Oldukça sessiz ve yumuşak çalışıyor olduklarını da belirtmekte fayda var.

Elektrikli Otomobillerin Dezavantajları

Henüz yeni yapılanan bir teknoloji olması nedeniyle elektrikli otomobillerin henüz aşılamamış birtakım dezavantajları bulunuyor. Giderek yaygınlaştıklarını düşününce sorunların çok yakında çözülmüş olacağını hayal etmek de güç değil. Akla ilk gelen dezavantajlar şunlar:

-Elektrikli otomobillerin dezavantajları arasında ilk faktör araçların sahip oldukları menzil. Son teknolojiyle yeni nesil diye tabir edilen araçlarda menzil 500 kilometre civarına çıkmış olsa da çok yaygın değiller. Genel olarak 100-350 km arasında değişen menzillerle uzun süreli sürüşler için bu halleriyle çok tercih edilmeleri mümkün gibi gözükmüyor.

-İkinci sırada gelen dezavantaj ise elektrikli otomobillerin şarj süreleri. Birkaç dakika içinde doldurulan benzin depolarıyla kıyaslandığında şarj için gereken minimum 30-40 dakikalık bekleme süresi pek çok insanı satın alma fikrinden hızla uzaklaştırabiliyor.

-Son olarak altını çizmek istediğimiz dezavantaj da şarj istasyonlarının sayısının azlığı. Her ihtiyaç duyulduğunda kolaylıkla şarj istasyonu bulabilme imkanı olması halinde elektrikli otomobillerin tercih edilirliğinin katlanarak artacağı çok bariz.

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk