Evde Spor ve Beslenme Önerileri

Kendimizi ve sevdiklerimiz korumak için evde geçirdiğimiz süreyi arttırdığımız bu günlerde herkes evde spor ve beslenme önerileri konusunda ipuçları peşinde. Özellikle spor salonlarına giderek düzenli spor yapmayı prensip haline getiren kişiler için spordan uzak kalmak yaşam kalitesini fazlasıyla düşüren bir sorun. Üstüne bir de evde geçirilen saatlerde atıştırılan abur cuburlar eklenince kilo almak da kondisyon kaybetmek kadar büyük bir endişe haline geliyor.

Peki formunuzu korumak için evde yapabileceğiniz şeyler ile ilgili olarak uzmanların evde spor ve beslenme önerileri neler bilmek ister misiniz? İşte evde fit kalabilmek için ipuçları…

Evde Fit Kalmak İçin Beslenmenize Dikkat Edin

Pek çok insan gibi sizin için de daha çok boş zaman daha çok yemek anlamına geliyorsa o zaman işi baştan sıkı tutmakta fayda var. Beslenme şeklinizi ve saatlerinizi ayarlayarak daha çok yemenin önüne geçmek için şu ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

-Öğünlerinizi aynı saatte yemeye özen gösterin.

-Öğünleriniz için tüm yiyecek gruplarından oluşan bir mönü hazırlayıp porsiyonlarınızı da küçültün. Bu şekilde düzenli ve sağlıklı beslenmiş olursunuz.

-Prebiyotik ve probiyotik içeren fermente gıdaları sofranızdan eksik etmeyin. Yoğurt, turşu, sirke, kefir gibi gıdaların bağırsaklarınız ve bağışıklık sisteminiz için çok önemli olduğunu unutmayın.

-Taze sebze ve meyve tüketin. Çok çiğnemek size hem zaman kazandırır hem de sindirimi kolaylaştırır.

-Haftada en az 2 öğün yemeklerinize balık ekleyerek kendinizi B vitamini açısından destekleyin.

Evde Spor Yapmak İçin Zaman Ayırın

Evde yapabileceğiniz çok fazla fiziksel aktivite ve yapmaktan keyif duyacağınız spor bulabilirsiniz. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa işte uzman önerileri:

-Olduğunuz yerde yürüyüş yaparak formunuzu koruyabilirsiniz. Aletsiz yürüyüşle ilgili çok sayıda video bulunuyor, başlangıç için bunlardan yardım alabilirsiniz.

-İp atlayarak formunuzu koruyabilirsiniz.

-Yoga veya pilates videoları eşliğinde vücudunuzu ve ruhunuzu dinlendirerek hem kalori yakabilir hem de formda kalabilirsiniz.

-Ağırlık, pilates bandı gibi aksesuarlarla kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Eğer bunlar yoksa yarım litrelik pet su şişelerini ağırlık olarak, havlu veya külotlu çorap gibi bir eşyayı da pilates bandı olarak kullanabilirsiniz.

-En sevdiğiniz müziklerle dans ederek hem eğlenebilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz.

 

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk