Glacier Bro – Wang Xiangjun

Sosyal medya fenomeni olan ve aynı zamanda çevreci olan ‘Glacier Bro’ lakaplı Çinli Wang Xiangjun, Tibet’te buzul şelaleye tırmanırken düşerek yaşamını yitirdiği açıklandı.

Tibet’in kuzeyindeki Lhari ilçesinde bir buzul şelalesine tırmanış yaparken kaza geçirdiği açıklandı. Yetkililerin, Wang Xiangjun’un cansız bedenini aradığı belirtildi.

30 yaşındaki Wang Xiangjun’un 20 Aralık’ta ortadan kaybolup, bir buzul şelalesini araştırdığı bildirilmişti. Henüz cesedine ulaşılamadı ancak sosyal medya hesabı Cumartesi günü ölümünü doğrulamış bulunmaktadır. Çin sosyal medyasında paylaşılan görüntüler, bir şelalenin dibine tırmanırken dengesini kaybediğ, hızla akan buzlu sulara doğru kaydığını gösteriyor. Arama ve kurtarma ekipleri hala Wang’ı arıyor, ancak kurtarma ekibinde bulunan bir görevli, Çin’in Global Times gazetesine aktardığına bilgilere göre, Wang’ın bir buz kütlesinin altında sürüklendiğini ve kurtulmasının “neredeyse imkansız” olduğunu açıkladı.

Glacier Bro – Wang Xiangjun

Buzulları araştıran Wang Xiangjun çektiği videolar ile iklim değişikliğinin etkisini vurgulama çabalarıyla tanınmaktaydı.

Geçtiğimiz hafta sonu Wang’ın resmi Kuaishou sosyal medya hesabının yöneticisi tarafından ölümünü doğrulandığını yayınladı;

“Kardeşim … sonsuza dek en sevdiği şelalede yatıyor.”

“Tüm hayatı boyunca buzullara takıntılıydı ve hayatını buzullara verdi. Burası onun için en iyi dinlenme yeri.”

Yedi yılda 70’den fazla buzulun fotoğrafını çektiği için Çin’de oldukça tanınmaktaydı. Geçen yıl buzulların erimesi konusundaki deneyimlerini paylaşmak için BM İklim Değişikliği Konferansı’na hitap konuşma yapmıştı.

Yapmış olduğu seyahatlerinin sonucu olarak, iklim değişikliğinin etkisi konusunda farkındalık yaratma konusunda tutkulu hale geldi.

Ocak ayında Xinhua’ya “Ziyaret ettiğim buzulların neredeyse tamamı telefonumdaki görüntülerden farklı görünüyordu” dedi. “Ne kadar hızlı eridiğini anlamak için buzulların önünde durmanız gerekiyor.” açıklamasını yapmıştı. Bizlere ikim değişikliğini, buzul erimesinin farkındalığını göstermek isterken kendi yaşamından oldu.

Avatar
Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu