İhracatta Türkiye’nin Geldiği Son Nokta

İhracat yapan üreticiye çeşitli destekler vererek teşvik yaratan Türkiye bu alanda Dünya ülkeleri arasında oldukça önemli bir yerde. Son 30 yıla kıyasla ihracatta Türkiye’nin geldiği son nokta oldukça memnuniyet verici.

Uluslararası ticaret ve ihracat alanında ön plana çıkmayı başaran ülkelerden biri olan Türkiye bu alanda gelişerek yurtdışında daha fazla pazar payına ulaşırken sektör temsilcilerine de daha büyük yatırımlar için güç veriyor.

Türkiye İhracat Rakamları 2019

2019 yılında hem hükümetin dengeleme politikaları hem de ihracatçıların proaktif stratejileri sonucunda 180,5 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşıldı. Yeni bir rekor olarak görülen bu rakam tüm dünyayı negatif etkileyen gelişmelerin yaşandığı bir dönemde oluşmasıyla da gelecek için çok önemli ve olumlu bir etki yaratıyor.

İhracat alanında etkin ülkelerin dış ticaret rakamları hızla düşerken Türkiye’nin ihracat hacminin rekor seviyesine çıkmasıyla değer açısından ihracat artışı gösterebilen ülkeler arasında 5. olarak dikkatleri bir kez daha çekmeyi başardı.

 

Türkiye İhracat Rakamları 2020

2019 senesinde gösterilen başarının ardından tüm dünyanın büyük bir sarsıntı geçirdiği 2020 senesinde de Türkiye olumlu neticeler elde etmeyi başardı.

Pandemi döneminde ülkelerin her açıdan zorlu bir sınav verdiğini ve bu anlamda pek çok bilinenin alt üst olduğunu söylemek mümkün. İşte bu bilinmezlikler içinde Türkiye farkını bir kez daha ortaya koyarak tahmin edilen negatif senaryoların üzerinde kalmayı başardı.

2020 Yılı Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, toplantı sırasında yapmış olduğu değerlendirmede IMF’nin 2020 dünya mal ihracatının nominal olarak yüzde 11,7 azalmasını öngördüğünü iletti. Ve Türkiye’nin beklenen bu orandaki düşüşün çok altında kalarak Pandemi sürecine rağmen bu yılı sadece 6,3 oranında düşüşle geçirdiğini aktardı.

Türkiye’nin dünyanın diğer ülkelerinden daha başarılı bir yıl geçirerek özellikle 2. Çeyrek sonrası hızla toparlandığını aktaran bakan, bunun Koronavirüs salgınına rağmen sağlanabildiğinin de altını çizdi. Pekcan’ın da aktardı gibi Türkiye bu anlamda politik önlemlerin en hızlı şekilde alındığı ve en olumlu neticeleri elde eden ülkelerden biri olarak süreci sadece 6,3 oranında düşüşle kapattı.

 

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk