Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçları

Son yıllarda küresel ısınmanın nedenleri ve sonuçları ile birlikte tehdidin giderek büyüdüğü konusunda sık sık uyarılar yayınlanıyor. Çeşitli açıklamaları inceleyince bugün artık küresel ısınma hangi boyutlarda anlayabilmek mümkün… Özellikle kaynakların yoğun olarak tüketildiği şu son dönemlerde tüm dünya için önemli ve kritik bir sorun olan küresel ısınmanın nedenleri ve sonuçları konusunu ele alarak bu durumu biraz daha yakından incelemek ve herkesin dikkatini çekebilmek için mümkün olan katkıyı sağlamak istiyoruz.

Küresel Isınma Nedir?

Herkesin anlayabilmesi için dünya düzeni üzerinde tehdit olarak öne çıkan küresel ısınma nedir öncelikle bunu yanıtlamak gerekiyor. Küresel ısınma, tam adından da anlaşıldığı gibi dünyanın ortalama sıcaklık değerlerinde görülen artışı ifade ediyor. Sebep ve sonuç ilişkisi içinde açıklamak gerekirse; atmosfere salınan gazların ortaya çıkardığı sera etkisinin, dünyamızda kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıkları arttırması olarak tanımlamak mümkün.

Küresel Isınmanın Nedenleri

Dünyada yaşanan ısı değişikliklerinin temel sebebi olarak öne sürülen küresel ısınmanın nedenleri neler? Bu sera etkisi niçin oluşuyor ve küresel ısınmaya sebep yaratıyor, tam anlaşılabilmesi için bundan da kısaca bahsetmek gerekiyor. İşte genel olarak küresel ısınmaya sebep olan faktörler:

-Ulaşım araçlarında kullanılan fosil yakıtlar, yarattıkları gaz çıkışıyla küresel ölçekte ısının artışına neden oluyorlar.

-Sanayi ve endüstri tesislerinde yapılan üretim karbon emisyonunu hızla arttırıyor… Tüketim salgını o kadar artmış durumda ki sanayi üretimi için harcanan kaynaklar katlanarak artıyor.

-Yeryüzünün havasını temizleyen bir anlamda akciğer görevi gören ağaçlar, ormanlar, yeşil alanlar giderek azalıyor.

-Tarım ve hayvancılık alanlarında kullanılan ilaç ve kimyasalların yarattığı çevre kirliliği küresel ısınma için ortam sağlıyor.

 Küresel Isınmanın Sonuçları

Peki bu sonuçların dünya üzerinde yarattığı tehdit nedir? Küresel ısınmanın başlıca sonuçları:

-Isınarak eriyen buzullar nedeniyle buzul yaşamı tehdit altına giriyor.

-Deniz suyu seviyesi artıyor.

-Fırtına ve sel gibi afetler, sağanak yağışların yarattığı felaketler etkisini arttırarak yıkıcı sonuçlar bırakıyor.

-Kuraklık nedeniyle dünya susuzluk krizinin eşiğinde ve tarım yapılamaz noktaya geliyor.

-Buharlaşma nedeniyle iklim ve atmosfer değişiyor. Mevsimler ve doğanın dengesi alışılmışın dışına çıkıyor.

Küresel Isınmayı Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz

Öncelikle dünyanın kaynaklarını herkes daha itinalı ve tasarruflu kullanmalı. Daha az enerji, daha az su harcayarak doğayı ve çevreyi koruyabiliriz. Daha az atık ile büyük bir değişiklik yaratabiliriz. Fosil yakıt yerine hibrit veya elektrikli araçlar tercih edebilir, ulaşım için bisiklet gibi doğa dostu araçları ön plana çıkarabiliriz. Temiz üretim ve temiz sanayii yapan firmaları tercih edip diğerlerini de buna teşvik edebiliriz. Karbon emisyonunu azaltabilmek için baca ve filtre sistemlerini yenileyen markaları destekleyebiliriz.

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk