Mars’ta İnsan Yaşamı Mümkün Mü?

Toprağında çok miktarda bulunan pas nedeniyle gezegen yüzeyi kırmızı gözüken ve Kızıl Gezegen adıyla da bilinen Mars, son zamanların en popüler gezegenlerinden biri. Her ortamda bahsine rastlamanın mümkün olduğu bu güzel gezegen, kitaplardan filmlere, araştırmalardan iddialara kadar hemen her noktada karşımıza çıkıyor.

Basın tarafından sık sık yayınlanan fotoğrafları dikkatle incelenerek yüzdeki parçaların dünyaya ait izler taşıdığı iddia edilen gezegen NASA tarafından da yakın inceleme altına alınmış durumda. Peki nedir Mars’ı bu kadar popüler yapan şey? Ve Mars’ta insan yaşamı mümkün mü? Gelin bu konuda olan bitenlere hep birlikte göz atalım.

Mars’ta insan yaşamı

Kızıl Gezegen Mars

NASA’nın yoğun ilgisine mazhar olan Mars gezegeni güneş sisteminin karasal gezegenleri arasında yer alıyor. Güneşe en yakın 4. gezegen olan bu kızıl küre aynı zamanda iki farklı uyduya sahip. Bilim insanlarının yaşamın mümkün olduğu konusunda ısrarlı olduğu Mars, üstünde en çok gözlem yapılan gezegenlerin de başında geliyor. Bu amaçla çok sayıda uzay aracı gönderilen gezegen başka türden yaşam belirtileri gözlendiği söylentileriyle de ilginin odağında kalmaya devam ediyor.

Mars’ta su var mı?

Mars’ta Su Var mı?

Yaşamın mümkün olmasının ilk şartlarından biri elbette o gezegende su bulunuyor olması. Yüzeyde herhangi bir su kaynağına rastlanmamış olsa da yüzey görüntüsü aynı dünya gibi dağlar, volkanlar, kanyonlar, ovalardan oluşan Mars’ın gökyüzünde de bulutlu bir görüntü bulunuyor.

Ayrıca 2018’de NASA’nın keşfettiği 20 kilometrelik bir alanı kaplayan buz altı su kütlesi bu gezegenin yaşam koşullarını karşılayabileceği algısını güçlendiriyor. Ayrıca gezegende sık rastlanan katmanlı tortul kayalar da şu an olmasa bile geçmişte su bulunduğunu işaret ediyor.

Mars’ta Yaşam Mümkün mü?

Mars’ta Yaşam Mümkün mü?

NASA tarafından yapılan çalışmalar sonucunda gezegenin insan yaşamı için uygun koşullar taşıdığına inanılıyor. Peki Mars’ta yaşam mümkün mü? Mevcut ortamda bu soruya olumlu yanıt verebilmek olası değil.

Ancak Mars yüzeyinde kurulabilecek bir yaşam kolonisi sayesinde denemeler yapılabileceği konusu uzun süredir gündemde. Henüz sonuç veren herhangi bir girişim bulunmamış olsa da kurulması planlanan kolonilere dair yapılan tasarım çalışmaları ve araştırmalar ciddi bir ilgiyle devam ediyor.

Hız verilen bu çalışmalarla belki bugün değil ama yakın bir zamanda Mars’ta yaşamanın bir yolunu bulmak mümkün olabilir. Peki siz ne dersiniz; Mars Dünya yerine bir alternatif olabilir mi insanlık için?

 

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk