Seyahat İzni Nasıl Alınır?

Pandemi ile hayatımıza giren kısıtlamalardan birisi de sokağa çıkma ve seyahat kısıtlaması. Sokağa çıkma kısıtlaması olan dönemlerde belirli sebepler ile ve izin almak koşuluyla dışarı çıkabilmek mümkün. Hal böyle olunca da herkes hangi koşullarda ve nasıl izin alınabildiğini merak ediyor. Eğer seyahat izni nasıl alınır ve seyahat izni hangi koşullar için alınır merak ediyorsanız yazımızda ihtiyacınız olan cevapları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat izin belgesi almak için farklı seçenekleriniz bulunuyor. İçlerinden sizin için en kolay olanı seçerek kolaylıkla Seyahat İzin Belgesi alabilirsiniz.

Bunlardan ilki telefon ile izin belgesi almak. Türkiye’nin her yerinden 199 Numaralı telefon hattını arayıp, çağrınızı cevaplayan kişinin sorduğu soruları yanıtlayarak seyahatiniz onaylanırsa cep telefonunuza izin mesajı gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak seyahat etmek için HES koduna da ihtiyacınız olduğunu unutmamak gerekiyor.

İzin almak için bir diğer seçenek Valilik veya Kaymakamlıklara müracaat etmek. İlgili birimde form doldurarak izin belgesi için müracaatınızı yapabilirsiniz.

Veya E Devlet Kapısı internet site veya uygulamasına girerek seyahat izin belgesi için müracaat edebilirsiniz.

Başvurunuz Seyahat İzin Kurulu’na iletilir ve kurul tarafından olumlu veya olumsuz olarak gelen yanıt cep telefonunuza SMS olarak iletilir.

Seyahat İzin Belgesi Geçerlilik Süresi

Müracaatınız değerlendirildikten sonra tarafınıza verilen belge tek gidiş için düzenlendiği taktirde 36 saate kadar, gidiş dönüş için düzenlendiğinde ise en fazla 72 saate kadar geçerli olmaktadır.

Seyahat İzin Belgesi Almak için Gerekli Koşullar

Şu koşullarda seyahat etmek için izin müracaatı yapabilirsiniz:

-Tedavi olduğunuz hastaneden taburcu olup ikametinize dönmek istediğinizde, sevk, randevu veya kontrol için randevunuz olduğunda,

-Vefat eden birinci derece yakınınızın cenazesine katılmak için veya nakil işlemine eşlik etmek için,

-Bulunduğunuz şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olup kalacak yerinizin olmaması halinde ikamet adresinize dönmek için,

-Askerden terhis olup veya ceza infaz kurumunda salıverildiğinizde evinize dönmek için,

-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazınız olması durumunda,

-Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresini tamamlamış olmanız halinde seyahat izni için müracaat edebilirsiniz.

 

Avatar
Yazar Hakkında

Anatoliamed

Anatolia Medya Grubu