Obree felsefesi: “Do more with less” – “az ile çok’u başar”

Uçan İskoçyalı lakaplı Graeme Obree, 1 Eylül 1965 doğumlu olup 1993 ve 94 yıllarında hurda parçalardan kendi imal ettiği bir bisikletle (bazı bölümlerde, örneğin orta göbek, çamaşır makinası parçaları kullanmıştı) 1 saat rekorunu 2 kez kırmıştı. 1993 yılında 1 saatte 51.596 km, 1994 yılında da 1 saatte 52.713 km yol almayı başarmıştı. Obree, ayrıca 1993 ve 1995 yıllarında da 4000 metre bireysel takip dünya şampiyonluğunun da sahibidir.

*1 saat rekoru: bisikletle 1 saatte en fazla yolu kat etmeye dayalı rekor.

İskoçya’nın en iyi bisikletçisi sayıldığı halde,  1 saat rekorunu kırmaya karar verdiğinde, hayatını sürdürebilmek için bisikletli kurye olarak çalışıyordu. İngiliz milli takımından rakibi ve arkadaşı  Chris Boardman’ın efsane İtalyan bisikletçi Francesco Moser’in elinde olan ve 8 yıldır kırılamayan 51.151 kilometrelik rekoru kırmayı deneyeceğini öğrendiğinde, kısıtlı bir zaman olmasına rağmen rekoru Boardman’dan önce kırmak için çalışmalara başladı. Bu amaçla, kendi bisikleti üretti ve ona “Yaşlı vefakar-Old Faithful” adını verdi. Obree, kendi bisikletini üretmekle kalmadı, aynı zamanda kayakçıların inişteki pozisyonlarından esinlenerek, kolların göğse yapışık olduğu “Peygamberdevesi pozisyonu” adını verdiği bir pozisyon da geliştirdi. Obree hiçbir zaman otomobil ehliyeti almadı ve bunu gururla belirtmektedir.

Peygamberdevesi Pozisyonu

Yol parasını denkleştirdikten sonra , 16 Temmuz 1993’te, Norveç’in Vikinskipet velodromunda rekor denemesine girişti. Deneme başarısız oldu ve Moser’in yaklaşık 1 kilometre gerisinde kaldı. Yol parasını ona bisiklet meraklısı bir iş adamı verdi. Tüm emekler boşa gitmiş gibi, her şey sona ermiş gibi görünse de, rekorun kırılacağı velodromu 24 saat için kiraladığı aklına gelir ve ertesi sabah yeniden denemeye karar verdi! O gece, ağrıyan vücudundan laktik asidi uzaklaştırabilmek için her iki saatte bir uyanıp su içti. Her uyandığında ayrıca birkaç dakika kaslarını esnetti. Saat 7:55’te velodromun kapısındaydı ve saat 8:00 de 24 saat içindeki ikinci rekor denemesine girişti. Obree, bir mucizeye imza atarak, hurda parçalardan imal ettiği (jant seti hariç) bisikletiyle Moser’in rekorunu 445 metre geliştirerek, 51.596 km ile 1 saat rekorunun yeni sahibi oldu. Rekoru kırarken rekorun eski sahibi Francesco Moser de oradaydı ve Obree son turları atarken ona tezahürat bile yapıyordu!

Chris Boardman, 1 hafta sonraki denemesinde rekoru 52.270 km’ye çekti ve bu fark, Obree’nin Moser’e attığı farktan daha fazlaydı.

Francesco Moser, artık yaşı biraz ilerlemiş olmasına rağmen Obree’nin peygamberdevesi pozisyonunu denemek istedi. Bu denemesinde 1 saat rekorunu olmasa da,”veteran” rekorunu 15 Ocak 1994’te 51.840 km. ile kırdı. Bu, Boardman’ınkinden kötü, ancak Obree’ninkinden bile iyi bir dereceydi!

Bu gelişmelerden sonra UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu – Union Cycliste Internationale) peygamberdevesi pozisyonunu yasakladı. Obree, buna yanıt olarak “Süpermen pozisyonu“ adını verdiği, kolların yaklaşık 180 derece ileriye uzandığı başka bir pozisyon geliştirdi ve 27 Nisan 1994’te rekoru bu kez 52.713 km. ile Boardman’dan geri aldı.

Boardman, süpermen pozisyonunu kendi stiline adapte etti ve bu pozisyonu kullanarak 6 Eylül 1996’da 56.375 km. ile 1 saat rekorunu tekrar kırdı.  Graeme Obree’nin kırdığı 1 saat rekorunu ve 4000 metre bireysel takip dünya şampiyonluğunu anlatan film, “Uçan İskoçyalı” (The Flying Scotsman) adıyla 2006’da çevrilmişti.  Şuan televizyonlarımızda “Uçan İngiliz” adıyla gösterilmektedir. Filmi izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. filmden çok etkilendiğim için yazıyı yazmaya karar verdim. Önündeki tüm zorluklara rağmen başarıya aç ve bu kadar kazanmayı arzulayan birinin hayatını anlatıp onu örnek almak çok güzel.

Süpermen Pozisyonu

Solda Graeme Obree, sağdaki  Johnny Lee Miller “Uçan İskoçyalı” filminin baş rol oyuncuyla birlikte filmin setinde fotoğraf çektirirken. Filmde kendi hayatını anlatan oyuncu ile birlikte poz verirken oldukça mutlu görünüyor.

Uçan İskoçyalı, son olarak gözünü insan gücüyle ulaşılan maksimum hız rekoruna dikti ve bu amaçla ”Küçük şeytan” adlı bisikleti (the Beastie) üretti. Obree yine devrimciliğini konuşturdu: yatay bisikletlerde pozisyon sırt üstüdür, şimdiye kadarki tüm rekorlar böyle kırıldı, Obree bunu da değiştirdi ve yüzüstü uzandığı bir pozisyon deniyor. 

Ferdi Zengin
Yazar Hakkında

Ferdi Zengin