Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?
Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?

İnternet üzerinden yapılan eğitimlerin yeni versiyonu olan “Uzaktan Eğitim” uygulamaları özellikle pandemi süreciyle birlikte büyük bir ivme yakaladı.

Önceleri çeşitli hobi ve yabancı dil gibi alanlarda internet üzerinden ve tek taraflı yapılan eğitim programları günümüz teknolojisiyle birleşerek sanal sınıflarda yapılan karşılıklı etkileşimli programlara dönüştü.

Her kademeden öğrencinin pek çok alanda uzaktan eğitime geçmesiyle herkes için merak uyandıran konuyu sizler için masaya yatırdık. Gelin uzaktan eğitim nasıl oluyor hep birlikte inceleyelim.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitimleri canlı(senkron) veya cansız (asenkron) olarak ikiye ayırmak mümkün. Eğitim alacak olan öğrencilerin ve öğretmenin, aynı mekanda toplanmaksızın, bilgisayar ve internet tabanlı programlar aracılığıyla yaptıkları eğitim biçimine Canlı Uzaktan Eğitim adı veriliyor.

Derse katılacak olan taraflar, online olarak aynı platformda açılan sanal dersliğe giriş yaparak görüntülü ve sesli şekilde derslerini takip ediyorlar. Dersi online anlatacak öğretmenin veya eğitim kurumunun daveti ile derse katılım söz konusu oluyor.

 

Bu sanal dersliklerde öğrenciler aynı mekanda olmasalar da sanki sınıfta ders işler gibi gerçek zamanlı olarak iletişim kurup sorularını yöneltip yanıtlarını alıyorlar. Öğretmenler uzaktan eğitim sırasında öğrencilerle farklı kaynaklar paylaşıp, ses, video ve dosya alışverişi de yapabiliyorlar.

Bunun yanı sıra televizyon yayınları aracılığıyla yapılan uzaktan eğitim çalışmaları da bulunuyor. Öğrenciler, belli kademelerdeki ders yayınlarının periyodik olarak yayınlandığı TV kanallarını izleyerek bu derslere diledikleri zaman katılabiliyorlar. Bu eğitim biçimine de Cansız Uzaktan Eğitim deniliyor. Bu eğitim şeklinin ülkemizde en bilinen örneği Açık öğretim dersleri ve EBA TV olarak ifade edilebilir.

Uzaktan Eğitim Sınavları Nasıl Oluyor?

Özellikle yaşanan pandemi nedeniyle toplu halde bulunmanın sorun teşkil ettiği bugünlerde uzaktan eğitim sınavları nasıl oluyor konusu da oldukça merak ediliyor.

Uzaktan eğitim sınavları tıpkı eğitimlerde olduğu gibi online olarak gerçekleştiriliyor. Verilen süre içinde öğrenciye yöneltilen soruları çözüp ekrandaki cevap anahtarına işaretlenmesi gereken bu sınavlarda, sınava katılanın tespiti ve yalnız olduğunun görülebilmesi için genel olarak kamera ve mikrofonların açık tutulması istenebiliyor. Sorular genel olarak PDF dosyası olarak iletilirken bazen de ekrandan takip edilmesi gerekebiliyor.

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk