Yapay Zeka Bir Avantaj Mı yoksa Tehdit Mi?

Pandemi süreciyle birlikte özellikle dijital ve verisel alanda kısa sürede 10 yıllık yol kat eden teknoloji sayesinde yarına dair kurulan hayallerin neredeyse hepsi art arda gerçek oluyor. İş hayatından ev yaşamına, eğitimden üretime teknoloji ve tabii ki yapay zeka, akıllı teknolojilerle her anımızda bize eşlik ediyor. Peki hiç düşündünüz mü yapay zeka bir avantaj mı yoksa tehdit mi?

Yapay Zeka Bir Avantaj Mı?

İnsanlar gibi düşünüp çalışan yapay zeka birden çok bilimin eşliğinde geliştiriliyor. Bilgisayar bilimleri, biyoloji, psikoloji, dil bilimi, matematik ve mühendislik gibi farklı temellerden oluşan bu yeni bilim dalı makinelere mantıksal yaklaşımla birlikte insan zekasının düşünebilme yetisini de fonksiyon olarak kazandırmayı hedefliyor. Akıllı teknolojilerin bir adım sonrası olan bu sistemler herkes için erişilebilir olur ve insanlık adına faydalı projelerle birleştirilirse avantajları elbette çok fazla.

Hata payını azaltıp insan gücünün yetmediği noktalarda yürütülmesi gereken keşif çalışmalarında kullanılabilmesinden tıbbi uygulamalardaki önemine ve aralıksız çalışabilme kapasitesi gibi öne çıkan özellikleriyle oldukça değerli avantajlar sağlayacak gibi gözüküyor.

Yapay Zeka Tehlikeli Mi?

Geçtiğimiz aylarda Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis tarafından tüm Katolikler yapay zekanın insanlığa karşı ayaklanmaması için dua etmeye davet edildi. Artan teknolojinin insanlar arasında da bir eşitsizlik yarattığına dikkat çeken lider, yapay zekanın herkes için ulaşılabilir olması yönünde de bir çağrıda bulundu.

Bütün bu gelişmeler sanki Terminatör filminden bir sahne yaşıyormuşuz gibi hissettiriyor mu size de?

İlki 1984 senesinde yapılan Terminatör film serisinin konusunu kısaca hatırlatmak gerekirse; gelişen bilim sayesinde yaratılan üstün performanslı makinelerle insanlar arasında bir savaş başlar. Makineler insanlığı tehdit olarak görüp yok etmeye karar verirler. Geçmişe bu suikastçı göndererek insanları lidersiz bırakabilmek için hamle yaparken insanlar da bu çabayı engellemek için gerekeni yapmaya çalışırlar.

Tıpkı filmde olduğu gibi gerçek yaşamda da yapay zeka sayesinde insan özelliklerimiz körelip sığlaşırken, yapay zekanın sınırları gelişerek bir gün insanlığa karşı tehdit yaratabilmesi mümkün mü olabilir mi diye de düşünmeden duramıyor insan…

Avatar
Yazar Hakkında

Simten Konuk